13 Nisan 2010 Salı

FUUUUUUU :)

Buda ne?
Bildiğin ''su'' işte ama sen bıcırığım suya ''fu'' diyorsun, hemde en baştan buyana...
Çok nadir anneannenden öğrenmişsin; futtaaa dediğinde oluyor, ama söylerken seni videoya çekmek isterdimde o an mümkün olmuyorki :) Su isterken muhakkak en az 3-4 defa üstüste fu fu fu fu diyorsun, şöyle müzikli şekilde çıkıyor sözler ağzından :)----1 AY OLDU: suya futta demek gelenek oldu.
***Müzikli deyince aklıma geldi, tıngırtı duysan oynuyorsun meleğim, kendince söz beste yazmışsın, çalıp söylüyorsun, ev kadını gibi elinde birşeyler var ve sen hep şarkılar mırıldanıp geziyorsun evin içinde.
Havalar ısınsada bardaktan suyunu kendin içsen, çok heveslisin ama bardağı eline veremiyorumki...Üstün ıslanıyor,hadiiiii değiştir faslı başlıyor. Yaz olsa kuruyuverir hemencecik.----1 AY OLDU: hala oynuyorsun,hala eline su veremiyorum.
***Geçtiğimiz pazar günü babişinle seni anneannene bıraktık,Afyon a gittik.İçim çok buruk gittim inan aşkım,biliyorum bizi özlüyorsun hafta içi, hafta sonuda bırakınca sanki bize içten içe küsüyormuşsun gibi geliyor. Sabah bırakırken el sallayışın, akşam geldiğimizde ki sevinçten çırpınışın hep gözümün önünde, her anını görmeyi ne çok isterim bilemezsin, seninle olmak dünyanın en değerli hediyelerinden de değerli benim için.

***Bu aralar aklımı kurcalıyor, yaşıtlarına ihtiyaç duyduğunu görüyorum, henüz onlarla oynamasanda, bir şekilde iletişime geçiyorsun, sanırım bu senin için çok gerekli. Acaba diyorum yarım günde olsa kreşemi gitsen,yaşıtlarını görsen, oyunlarına katılsan...Bilmiyorum, bu konuda yardıma ihtiyacım var, ne yapmalıyım, henüz 1,5 yaş bile değilsin ama gözlemlerimde yanılmıyorsam bizden başka oyun arkadaşların olmalı, kendi yaşıtların...Bu hafta sonu kreşlerdeki görevlilerden bilgi almak istiyorum, biliyorum 3 yaş sonrası için kreş tavsiye ediliyor ama kısa sürelide olsa ortak alanda paylaşımı görmeni istiyorum. Çok dikkatli bir çocuksun, süper bir gözlemcisin, insanın gözlerinin içine bakıyorsun tepkileri görmek için, Bakışlarına hayranım,sanki 1,5 yaş değilde 35 yaşındaki kadar anlamlı bakıyorsun...1 AY OLDU: bir gelişme yok,ne araştırdım,nede bu konuda bir adım attım.Ama bakıcam söz aşkım.
***Herşeyi öğrenmek istiyorsun, merak içindesin, dünyayı keşfetmene yardım etmek istiyorum ama sanırım buna benimde ihtiyacım var,tam biliyorum öğrendim derken yanıldığımı görüyorum,herşey,herkes o kadar çok çabuk değişiyorki ben bile ayak uyduramıyorum...Öğrenecek yaşayacak ne çok şey var bir bilsen kuzucum...Allah kolaylıklar versin, iyilerle karşılaştırsın seni bebeğim...
***Bu aralar kelime dağarcığın iyice arttı...Bununla oyna kızım diyorum, 'oyniu' gibi bişey diyorsun. Oynuyorum demek  istiyorsun. Ayşe adını verdiğim bebeğini alıp 'ayşe oyniu' diyorsun. Vs.
***Dün bir gelişme daha oldu,ayını unuttum ama epey ay geçti sana lazımlık almıştık,her akşam ve hafta sonu sana model olmaya çalışıyordum :), dün akşam yine aynısını yaparken yine lazımlığa otur kızım dedim,hadi çiş yapalım...Yine herzamanki gibi oturdun ama herzamanki gibi hemencecik kalkıp üzerine çıkmadın :). Bu sefer sende çişşşşş dedin, eee dedin,Maşallah kızıma,inşallah devamı gelir kuzucum.Yaza tamamen bezi bırakırız belki.---1 AY OLDU: Hiçbir gelişme yok,ama banyoda diş fırçalama faslı lazımlıkta oturarak geçiyor,sanırım çiş için değilde diş fırçalarken oturulan yer olarak aklında kaldı :)
***Sanırım yine diş çıkarıyorsun,bindebir yaşadığımız birşey oldu bu gece,yatışından 1,5 saat sonra ağlayarak uyandın ve uyuyamadın birtürlü, gırtlağından kötü sesler çıkarmaya başlayınca anladım,kusacaksın, ama içindekileri hazmetmişsinde çıkaracak bişey bulamadın bu nedenle,çok zorlandın bir kaç dak. sürdü.Biraz bişeyler çıkardın yine uykuya daldın sevdiğim,minik kelebeğim,kibar kızım,narin kızım benim.
***Ne kadat narin, adın kadar da nazlı bir kızsın sen. Babişin tam ismini bulup koymuşum diyor zaman zaman. Ayrıca ses tonunu babişinden almışsın, ince ve kibar. Benim sesim tok çıkar ve belirgindir tonu :)
***Bu gece banyo yaptırıcam seni,şimdiden gözümün önüne geliyor sevincin, küvetini çıkarınca ortaya başlıyorsun sabırsızca atlayıp zıplamaya, beni banyoya sürüklüyorsun hızlıca,bir heyecan bir heyecan sorma...
***Yarın doktor randevumuz var.Anneannenin ısrariyla gidiyoruz bu sefer. Pazar ve p.tesi fazla kustuğundan endişelenmiş,bize kızdı dr.a götürmüyosunuz diyor. Aslında dr. 1 yaşından sonra aylık kontrole gerek yok,aşılarda ve hasta olduğunda getirin dedi ama anneannene anlatamıyoruzki...Ayrıca diş çıkarırken kusmaların herseferinde artıyor,birde grip olunca üstüne tuz biber oldu doğrusu.Neyse kırmayalımda gidelim anneanneninde içi rahatlasın dedik. Bu ay karma aşın var ama gripken yapmazlar, idrar tahlili yaptıralım, boy-kilo baktıralım diyoruz.İnşallah dr.u görünce çok ağlamazsın bebeğim,elletmiyorsun hiçbiyerini :).---1 AY OLDU: Gittik, aşın 18. ay bitimindeymiş,ilaç vermedi,fazla bişeyi yok dedi,evdeki petitusa devammış.En önemliside şimdi adını unuttum; süt yerine içirilen ama kilo ve boy yapan bir içecek,raporla alınıyor,aldık,içirmeye başladık,faydasını görüyoruz,sanırım çok etkili.Kilo 9.300 gr çıktı,çok düşük çooooooooook.
***Geçen hafta sonu oyun hamuru aldım,yanındada şekilli oyuncaklar olanlarından,hevesle açtık hepberaber,hayvan şekilli oyuncaklarla oynadın ama hamura dokunmanla bırakman bir oldu...Yumuşak hamura dokunmak sanırım hoşuna gitmedi. Sevdirmeye çalıştık,babişinle biz oynadık ama sana oynatamadık,dokunuca elini çekiveriyorsun. İnsancıklar yaptık,hayvan figürleri yaptık, hayvan figürlü oyuncaklarla şekiller çıkardık ama elini hamura dokunmadan bastırıp çektin. Neyse yavaş yavaş alışacaksın dimi kuzum :) Birlikte resim yapmaya çalıştık ama sen sadece karalıyorsun hemde kalemi bastırarak,özensiz şekilde çizikler atıyorsun,yazı tahtana, bizi baya güldürdün. Malzemeleri toplarkende izin vermek istemedin, elinden kalemi alana kadar tüm üstünü,elini yüzünü boyadın afacanım.Bu hafta çalışmalara devam edicez.Hafta içi böyle uzun süreli çalışmalar yapamıyoruz,göz açıp kapayanadek yatma vaktin geliyor.

LÜLELERİNİ YERİM KIZIMIN :)
***Doğduğundan buyana alışkanlığın olan kolunu dilinle yalama huyun devam ediyor.Acıkınca ve uykun gelince hemen bluzunun kolunu ağzına dayarsın ve dilinin ucuyla emermiş gibi yapıp yalarsın,bazen öyle kaptırırsınki kendini şapır şupur sesler gelir :) Duyanda aç-uykusuz bırakıyor bebeği der :)Özellikle uyumaya çalışırken kolun ağzında olur,dalınca kolun düşüverir olduğun yere,minik bebekler gibi...emziğinmiş gibi.Ne emzik aldın bebekken nede beni emebildin.Anneannen bazen kuzumun anasıda babasıda kolu der...
***İki aylıktın tamamen sütüm kesildiğinde...1 ay sonra babişinle denemek istedik acaba versek memeyi alırmı diye...Mümkünmü tamamen unutmuştun bile,elinle nasılda ittiriyordun inanılmaz...

Hiç yorum yok: