16 Ekim 2012 Salı

Çiğneme Terapisti(Çocuğum Çiğneyemiyor-Pütürlü Yiyemiyor-Blendır Anne-Babası)

     Birçok anne-baba bu konudan muzdarip, tıpkı zamanında bizimde olduğumuz gibi. Zamanında diyorum ama kuzum henüz 1 yıldır pütürlü yiyebiliyor. Neler yaşadığımızı bizi takip edenler bilirler, ancak google a yazıp arayan, çaresiz aileler için ayrıca buraya yazmak istedim.
     Bizim asıl sorunumuz fışkırtarak kusma olduğundan, kızımın pütürlüye geçişi 3 yaşa kadar sürdü. Zaten yediği herşeyi kusuyordu ve biz minicik bir pütürlü gıdayı dahi vermeye cesaret edemiyorduk. Böyle böyle yaş 3 e yaklaştı ama elimizde blendır ile dolaşmaktan da bıkmıştık. Biz kendimize blendır anne-babası diyorduk.
     Durmaksızın kusması bizi hastaneden hastaneye koşturuyordu ve bir çare bulamıyorduk, gitmediğimiz onlarca dr., hastane, prof kalmamıştı. Sonunda bulduğumuz Hacettepe deki Prof. bize azarlarcasına bir açıklama yapmıştı; Ne zaman katı gıdaya geçerseniz, kusması da o zaman duracak, çok geç kalmışsınız. Evet kusuyor ama pütütlüye erken geçseydiniz, daha erken kusması duracaktı.' Bu acı gerçeği kabullenmek istemedik başta, bayan profa epeyce kızdık, bizi anlamıyor vs. diye.
     Bizi Çiğneme Terapistine yönlendirdi. Umutlu olmamamıza rağmen gittik. Hatta terapistin söyledikleri içimizi açmadı, söyledikleriyle çözemeyiz diye bile düşündük. Keşke dedik; böyle bir merkez olsa da oraya yatırsak kızımızı ve onlar öğretse bu çiğneme yutma işini.
     Terapistin önerilerini 1 yıl kadar önce Şu postta anlatmıştım. Mutlaka dikkate alın, bunlar bizde çok işe yaradı.
     Hemen bir fark görebiliyorsunuz, buna inanın. Ufak ufak ama görülüyor. Biz kızımız ufacık bir makarna parçasını yedi diye alkış tufan gitmiştik, düşünün artık, 1 adet kelebek makarnanın bir kanadını çiğneyip yutmakla başladı, sonra bir çubuk krakerin dörtte birini yiyordu vs. Gözlerimize inanamıyorduk, 3 yaşına kadar eline herhangi bir yiyeceği alıp yemişliği olmayan bir çocuktan bahsediyoruz, öyle ki, sadece yiyecek değil, oyuncak yada elini dahi ağzına sokmazdı. Bildiğim tüm çocuklar oyuncaklarını ağzına götürür yada parmakları ağzındadır dimi?
      Yine çok önemli bir yardımcımızda Kreş oldu. Pütürlüye başlattığımız sanırım ilk 2 ayın sonunda kreşe başladı. Öğretmenleri ile konuştuk: ''Katı gıdaya geçeli 2 ay oldu ve çok ağır yiyor, dolayısı ile diğer çocuklara yetişemeyebilir, zaman tanıyın, masada daha fazla kalsın, ayrıca kendi yiyemez ve yedirmeye çalışın'' diye. Çok faydasını gördük, çiğneme Terapistinin yöntemleri eşliğinde, kreşin de başlaması, arkadaşlarını gözlemlemesi ve nasıl çiğnemesi gerektiğini öğrenmiş olması, çok işimize yaradı. İlk sene diğer çocuklar gibi büyük lokmalar yiyemedi, tıpkı 1 yaşında katıya yeni geçiş yapmış bebekler gibi yiyordu, sonra sonra hızlanmaya başladı ama bu yaklaşık 1 yıl sürdü.
     Şimdiyi sorarsanız; hayatımızda blendırın 'b' si dahi yok, lokmalar büyüdü, hatta artık kendi çorbasını kendi içiyor. Tek sorunumuz porsiyonlarının küçük oluşu. Bu kendi yapısıyla ilgili. zaten küçük doğdu ve minyon bir kız, az yiyor, sık yiyor.
     Biliyorum, bu süreç çok zor, sabır istiyor, başka çocuklar gibi eline kek-börek-ekmek-meyva alıp yiyerek gitmiyor ama zamanla hepsi olacak emin olun. Biz tamamladık bu süreci şükürler olsun, darısı isteyen herkese, Allah kimseyi çocuğuyla sınamasın, sağlıklı, uzun ömürler versin. Amiin.

37 yorum:

BaHaR dedi ki...

Ferdacım çok şükür atlatmışsınız.

Naz'ın Annesi dedi ki...

Evet Bahar cım çok tşkler,şükürler olsun.Çok zor bir 3 yıl geçirmiştik.

Berna Ak dedi ki...

merhabalar benimde oğlumda aynı sorun var. 3 yaşında olacak yılbaşında ama maalesef pütürlüye geçemedik.eline hiçbirşey alıp yemiyor ve sizde bunun zorluğunu biliyorsunuzdur. bu süreci atlattığınıza çok sevindim.yazdıklarınızı dikkate alıyorum ama benim oğlum bakıcıda olduğu için sadece hafta sonları ilgilenebiliyorum. sizinle iletişime geçmek istiyorum, bu süreci atlatmada bana yardımınız olacağını düşünüyorum. beni en iyi siz anlarsınız.. sevgiler..

Naz'ın Annesi dedi ki...

Merhaba Berna hanım.benim kızımda hemen hemen sizinki ile aynı aylarda pütürlüye geçti ve kızıma anneannesi bakıyordu.yani bende çalışan anneyim ve sizi çok iyi anlıyorum. Evet iletişime geçelim, elimden geleni yaparım. İş kolay değil ama imkansızda değil. eline hiçbirşey alıp yemezdi Naz da. ama inanın hepsi oluyor, hemde birkaç ayda oluyor. süreç uzun değil. alışma aşamasında biraz kusacak, istemeyecek ama ezmek yok, sanırım siz eziyorsunuz. biz blendır kullanıyorduk ve çatalla ezilmiş olanı dahi kabul etmiyordu,hiç pütür istemiyordu. bakın siz daha şanslısınız, en azından ezilmişe geçebilmiş, gerisi daha kolay olacak. sadece çiğnemeyi bilmiyorlar, onlara bunu bizim öğretmemiz gerekiyor, yan dişleri kullanmayı öğrenecek, her kaşığı ya sağ yan dişlere, yada sol yan dişlere koyacaksınız. Çiğneme terapisti bize, çorbayı dahi yan dişlere koyarak yedirin demişti, kendi diliyle çorbayı boğazına götürmeyi öğrenecek, dilini ve dişini kullanacak, daha önce yazdığım teknikleri kullanacak. çok işe yaradılar. inşallah sizde aşacaksınız bu durumu, ben inanıyorum. terapistin orda öyle çocuklar vardı ki...görseniz şükredersiniz, çene kemiği hiç olmayan..vs. Allah onlara da yardım etsin, ailelerine de sabır versin.istediğiniz herzaman yardımcı olurum, aklınıza gelen herşeyi bu konuda sorabilirsiniz....sevgiler.

Naz'ın Annesi dedi ki...

Bu arada şunuda belirtmeliyim;annem kızıma bakıyordu ve kendisi pütürlü konusunda acele etmemizi istemiyordu, nasıl olsa öğrenicek, baskı yapmayın, kendinizi yıpratmayın diyordu ama doktorlar öyle düşünmüyorlar:geç kalmadan başlanmalı diyorlar, yarın okul hayatında yaşayacağı zorlukları anlatıyorlar. kısaca annem bu konuda bize pek yardım etmedi diyebilirim. sadece akşamları ve hafta sonları uyguladık bizde.
bir örnek var yakınımın yeğeni:şuan 10 yaşlarında ve halen büyük ve sert yiyecekleri küçültmeden yiyemiyor, bizimkiler gibi geç kalınmış çocuklardan.bu nedenle geç kalmadan başlamalısınız.

Berna Ak dedi ki...

Bende yemeklerini sizin yazinizi okuduktan sonra yan dislerine koymaya basladim ve bakicisina soyledim.hafta sonu jelibona baslayacagim.hic basaramayacagiz gibi geliyor umarim bu sureci atlatiriz

Berna Ak dedi ki...

aslında uzun zamandır çabalarım var ama tabiyki oğlum inatla reddediyor. ama sizin yazınızı okuduktan sonra yemekleri yan dişlerine doğru veriyorum, bakıcısına da bu şekilde tembih ettim. bu hafta sonu da jelibonla çiğneme egzersizlerine başlayacağım inşaallah kabul ederse çünkü yemek dışında bilmediği hiçbirşey ağzına almıyor. ama çok güzel çubuk kraker yiyor. ne durumda olduğumu en iyi siz anlarsınız. umarım başarırız ve atlatırız. ama bu süreçte yine size ihtiyacım olacak. bu arada bende blog sayfası hazırlamaya çalışıyorum. belki o konuda da yardımcı olursunuz.Naz'a kocaman sevgiler Sinop'tan...

Naz'ın Annesi dedi ki...

en etkili yöntem oyun, oyunla yapın jelibon işini: aaaa bak ben nasıl çiğniyorum, hadi parçala onu, yapar benim oğlu,gebetr onu,oleeey...gibi yüreklendirici şeyler. biz ilk yaptığımızda asla ağzına almıyacak demiştik,aldığında ise gözlerimiz dolmuştu.yüzük makarnalardan alın ve parmaklarına takın yüzük gibi, oyun oynasın.beyaz peyniri yada yağda yumurtayı elinizle alıp azıcık yumuşatın ve yan dişine koyun, minik minik olsun başlayın. önce istemese de verin. biz birkaçgün öyle vermiştik. ancak en önemlisi ona durumu önceden anlatmak:bak şimdi sen büyüdün ve bebekler gibi yemek yememelisin,abi oldun. düşünsene sende bizim gibi, büyükler gibi yiyeceksin.çiğne oğlum aferin sana, ez onu...diye yüreklendirin.
evet blog açarsanız çok iyi olur, hem yazar rahatlarsınız, hemde okuyanlar fikirler verir yada sizin fikirlerinizden faydalanırlar :)
oğlunuzun kraker yemesi süper birşey,maşallah :)
ayrıca Sinop u görmedim ama çok severim, ne güzel bir yerde oturuyorsunuz :)

Adsız dedi ki...

Merhaba...yazınız umarım bizim için de faydalı olur ben de dünden bu yana yaptıklarınızı yapmaya çalışıyorum..2 yaşında bir kızım var ve henüz hiçbirşeyi çiğneyerek yutmadı 18-20 aylık oluncaya dek kustu o nedenle ısrar edemedim pütürlü konusunda ,,dişler tamamlandı ancak hala sadece kaşıkla verileni yer ve koyu bulamaç şeklinde ya da yoğurtun içinde saklanmış bir şekilde ...tabi bu çiğneyerek değil sadece yutma şeklinde bir yemek ..herşeyi blendırlamıyorum ama mutlaka koyu bir bulamaç haline getirip yoğurtun içine koyarak yedirmeye çalışıyorum..bir de çok uzun zaman ağzında tutma durumumuz var biizm bazen bir tabak çorbayı bile 1 saatte ancak yiyor ağzında tutma nedeni ile ..doktorumuz rahat zamanla öğrenir diyenlerden ama bizim için çok zor o kadar az çeşit yiyebiliyor ki ..çünkü bir çok yiyeceği blendır yapma şansım hiç yok..eline verdiğim şeyi ya da zorla ağzına verdiğim bir lokma bir şeyi de mutlaka ağzında tutar bir süre sonra formatı bile bozulmamış bir şekilde tükürür..neyse uzun yazdım çünkü çok sıkıntılıyım İstanbul'dayım kreşe filan başalattığımız zaman çok zor oalcak diye üzülüyorum tabi bir de yetersiz beslenme nedeni ile hasta olacak diye endişe ediyorum..uzun bir süre aç bırakmak da bir işe yaramadı bizde ..umarım biz de sizin gibi çözümleyebliriz bu işi sonunda..bu konuda yardımlaşabiliriz umarım..çünkü bunu en iyi çekenler anlıyor maalesef...
görüşmek üzere.
Nur

Naz'ın Annesi dedi ki...

Nur hanım merhaba...sizi çook iyi anlıyorum ve yardımlaşma,bilgi alışverişi ile halledebiliriz bu işi diye düşünüyorum.
tam 3 yıl aynı durumla savaştık. bir kere başlarsak asla geri dönmemeliyiz ve ilerleme için 2-3 ay kadar bir süre yetiyor. sonrasında kreş iyi bir kurtarıcı oluyor,çocuk örnek alıyor arkadaşlarından.
kesinlikle acilen başlayın pütürlü yiyeceklere. bizim doktorlarımızda böyle rahatlardı ve bizde onlar doğrusunu bikliyorlar diye acele etmemiştik ama ne büyük hataymış.3 yıl blendır elinde gez... :((
yumuşak gıdalardan başlayıp yan dişlere koyun gıdaları, bu çorbada olsa yan dişlere koyulacak ve asla blendır kullanılmıycak.mesela kek bizim çok işimize yaradı,elimde ezip,küçük parçaları yan dişlerine koydum.börek in yumuşak yerlerinden koparıp,yine yan dişlere koydum ve yüreklendirdim kızımı,sen byüdün aferin diye...artık bizim gibi yiyebiliyorsun diye...
umarım kısa zamanda sizde başarılı olucaksınız,bunu bütün kalbimle isterim.gelişmeleri yazarsanız sevinirim.
burda diğer anne babalara da yardım etmiş,yol göstermiş oluruz.
sevgilerle...

cibanu dedi ki...

Iyi gunler, ayni durumdayız biz de. Benim kızım şuan tam 24 aylık. Sürekli reflü tedavisi görüyoruz. Hep kustugu için biz de bu duruma geldik. Ve artık şuan ki sorunumuz çiğneyememe. Agxina corba verdimmi ilk lokmada bir itiraz mutlaka oluyor bir kac kuvvetli oksuruyor. Sonrasında da genelde kusmadan itirazsiz
yiyiyor. Tabii bazen oksurukle zorlsma yüzünden kusabiliyor. Ama kati bir şey verdigim anda direk
õgürüyor çünkü verdigim herseyi hemen yutmaya kalkıyor. Bir kac zorla cigne hadi çiğne diye diye
yediriyorum ama tabi cok hafif ön dislerle ciğneyerek
cogunlukla direk yutarak ama bi süre sonra yine adam

Naz'ın Annesi dedi ki...

merhaba cibanu,
herkimde duyarsam çiğneyememe sorununu,çok üzülüyorum,bizde zor günler geçirdiğimiz için.
Allah yardımcınız olsun,lütfen biranönce katı gıdaya geçin,minik minik başlatın katıya.yağda yumurta pişirip minik minik yan arka dişlerine parmağınızla koyun,cesaretlendirerek yedirin.yemeğini ortadan verirseniz,direk diline yapışıyormuş ve öğürme refleksi oluyormuş.bu nedenle çorba dahi verseniz yan arka dişlere koyun demişti çiğneme terapisti,çok işe yaradı bu yöntem.kolaylık diliyorum size.
iyi günler(sormak istediğiniz birşey olursa yardıma hazır olduğumu bilmenizi isterim.)

cibanu dedi ki...

Çok teşekkür ederim. Peki ni durumda ben sabah kalkar kalkmaz hemen hic bulsmac vernmeden omlet mi vereyim yemezse ogleni bekliyecem degilmi ama iste öğlen de yemezse öyle öyle tüm gün aç kalabilir. Dayanmam gerekitir degilmi ben öyle aç gezmesinne bir türlü dayanamıyorum. Böyle kaç gün dayandiniz siz????

Naz'ın Annesi dedi ki...

benim kızım tam 3 sene bulamaç ve çorbayla yaşadığından,hemen,biranda geçemedik katıya tabii,ayrıca düşük kilo ve boya sahipti kustuğundan dolayı.
sizin çocuğunuzda 2 yıldır püre tüketmiş,tavsiyem şudur;her öğüne öncelikle pütürlü(katı)gıda ile başlayın(aç olduğundan,biraz olsun yemeye çalışacak,en azından ağzı katı gıdanın farkına varacak).sabahları yağda yumurta ile başlayabilirsiniz,sonrasında yumurtasını peynirli yaparsınız. ekmeğini süte bandırıp minik minik verebilirsiniz ağzına ama arka yan dişlere. yumuşak peyniri iki parmağınızla ezip minicik arka yan dişlere koyun,öğürecek yada tükürecek ama öncelikle farkında olmaya başlayacak. ayrıca kızınıza abla olduğunu,artık bizimle yemek yiyeceğini anlatın,yuttuğu her pirinç tanesi kadar gıda için alkış yapın.bizde alkış kıyamet gidiyordu.o hevesle yeniden katı yemeye çalışıyordu,bazende hiç istemiyordu.
sabah bu şekilde verdiniz ama hemen hemen hiç bişey yemedi ki,çoğunlukla ilk başlarda böyle oluyor; sakın yılmayın. sonrasında bulamaç hazırlayıp verin(dr.lar vermeyin diyor ama kilo kaybı korkusundan ben verdim malesef,yoksa hepten aç kalacaktı.) ama öncelikle katı gıda, iyice yemediğinden emin olunca yada çok az yediyse katıyı,sonrasında hazırladığım bulamaçtan veriyordum.
öğlen genelde çorbaya devam ettim ama hep öncelikle katı verdim.mesela iyi haşlanmış makarna yada yumuşak kek. makarnaları parmağımıza(yüzük makarna) takıp oynadık,yemeye teşvik ettim kızımı. minik bir parça koparıp arka yan dişlerine koydum,çiğnesin diye eğlendirip,yüreklendirip çiğnettim. ilk olarak kelebek makarnanın bir kanadını çiğneyip yutmuştu, nasıl sevinmiştim anlatamam :)
evde yapacağınız keki küçük bir parça koparıp, sütle hafif ıslatıp arka yan dişlerine koyun(bunları hep açken yapın.
bu arada çiğneme terapistinin bize öğrettiklerini okumuşsunuzdur,bunları mutlaka uygulayın,jelibonla yaptığımız uygulamayı.yan dişlerinin farkına varmalı çocuk,bastırmayı dahi bilmiyorlar,bunu görünce çok şaşıracaksınız.
akşam muhallebisine de minik minik ekmekler katıyordum. ayrıca gündüz dışardayken ve açsa, yanımda hep petibör bisküvi yada çubuk kraker taşıyordum ve ilk olarak onu eline veriyordum, ağzında ıslatıp yutuyordu ama katıya geçişte bunlarında faydası oldu.
çilek vs. o ayın meyvelerinden eline veriyordum,ısırmayı bilmediğinden,öncelikle ben ucunu ısırıp veriyordum,oda yalıyordu,suyunu çekiyordu :))
bunlar çok çabuk olmuyor malesef,2 ay kadar uğraştık biz,sonrasında kreşin faydalarını da çok gördük,orda çocuklar yerken özeniyorlar.
yakınlarınızda yaşıtı çocuklarla birarada yemek yedirmeye çalışın,kızınıza arkadaşının nasıl yediğini anlatıp gösterin.
aç kalmasına bende dayanamazdım,aslında ilk başlarda bunuda denedik ama yanlış bir hareketti bence,sabırla öğretmek varken,zorla ve aç bırakarak öğretmek pek uygun gelmedi.
size sabır ve başarı diliyorum :)
not:yine aklınıza gelen,kafanıza takılan birşey olursa herzaman yazabilirsiniz.

cibanu dedi ki...

Ya gerçekten ne kadar teşekkür etsem azdır cok sağolun. Bende hic ac birakmak istemiyordum sizden bunu duymak beni çok mutlu etti. Çünkü herkezin her doktorun psikologun önerisi hep aynı oldu. Aç bırakın. Şimdi dediginiz gibi hemen başlayacağım gelişme olursa da haber ederim. O jelibonu benim kiz asla kabul etmez gibi geliyo ama onu da dnemeye calisacam. Simdi 1hafta kadar daha annemlerdeyim aydinda. Evime döndüğümde bursaya esimle onu belki yapabiliriz. Tekrardan çok sagolun. Eğer yine bisey soracak olursam sorarım eger sizi sıkmazsam .....

Naz'ın Annesi dedi ki...

Rica ediyorum,keşke tüm annelere ulaşabilsem bu konuda,ne çektiğimi bir biz bir de Allah bilir bu konuda.
evet dr.lar aç bırakın diyor ama bizim çocuklarımız zaten kustukları için çok zaman kaybettiler gelişme açısından.İnşallah bunu çözeceksiniz,ben inanıyorum.
jelibon olayı da şöyle olmalı;sizin kızınız belki başka şeyden hoşlanır,onu deneyin ama jelibon yumuşak ve tatlı olduğundan çocuklar seviyor.gazlı beze sarıp arka yan dişlere koyun,bastır kızım dişlerinle deyin,yani bir nevi gaz verin,cesaretlendirin.benim kızıma babası 'hadi kızım gebert onu,ez onu' diye bağarırdı, yerlere yatıp alkış yapardı birimiz, diğerimizde ağzına bunu verirdik. Tabi önce kendimiz yapıyormuşuz gibi denerdik,bak işte böyle kızım derdik, sakin bir zamanında yapın, evde kimse yokken,sadece anne ve baba,ertesi gün yine ama hep oyunla.bu olay önemli,dişlerinin varlığını gösteriyor çocuklara, aynı zamanda çiğnemeyi,dişleriyle ezmeyi gösteriyor, yada saç bigudisi yöntemini deneyin,hani şu yılan şekilli, içinde ince tel olanlardan.
ayrıca annemde Aydın da yız deyince söyleyeyim dedim, benim eşimde Aydın lı :)hemşeri sayılırız :))
sakın sıkarım diye düşünmeyin,ben blogumu aktif kullananlardanım,yani msjınızı herdaim(haftasonu hariç)cevaplarım hemde hiç sıkılmadan.
sevgiler.

cibanu dedi ki...

Ayyy Hemşehri olmamıza çok sevindim....siz hangi şehirde oturuyorsunuz.? Bu arada tekrardan sagolun. Inanin bu durumdan dolayı psikolojim bozuldu. Aile psikologuna kadar gittik. Bi de ben memurum 2 yıl ücretsiz izin aldım 2yildir kızımla evde başbaşa bu sorunlarla boğuşuyoruz. Eylulde işe basliyacam ve mecbur onu krese vericem hala yiyemiyor olursa bilmiyorum napicaz. Inşallah o zamana kadar atlatiriz. Dün sizin dediğiniz gibi yaptım önce fasulye ve patatesi kati ufak ufak ağzına koydum öle yarım parmak kadar 1taze fasulye ve nohut büyüklüğünde 2-3 parça patates yedi. Yanlarla ama genelde on dişleri ile cignedi gerisini asla istemedi bende ardından çorbasıni verdim...

Naz'ın Annesi dedi ki...

:) bende sevindim.
biz Ankara da oturuyoruz,eşim Aydın lı,ben Trabzon luyum.
benim kızım,okumuşsunuzdur ama,tam 34 ay kustu,bende fobi oldu kusması,halen hasta olduğunda kussa,ben yaklaşamıyorum :((
sizi çok iyi anlıyorum,bugünler geçecek inşallah. şimdi geriye bakınca,kızımı katı yerken izlerken...neler çekmişiz diyoruz.bir parça kek yiyen,elinde meyve yiyen çocuk görünce...ne zaman benim kızımda böyle olucak derdik.meğer kusmayan,katı gıda yiyen çocuğu büyütmek ne kolaymış,bunu normal çocuğu olan aileler bilemez.
keşke yazılarımı daha önce okuma şansınız olsaydı, bana ulaşsaydınız. katı yemeye başladıklarında reflü yada bizimki gibi sebepsiz kusmalar daha çabuk geçiyor. hem çok şanslıymışsınız,kızınızı nerdeyse kendiniz büyütmüşsünüz.ben 2,5 aylıkken işe başlamak zorunda kaldım :(
çok çok sevindim minicikte olsa birşeyler yemesine :))) harika birşey bu. böylece ilk adımını atmış kızınız.sonrası geliyor zaten,ıslak kek parçası vs. kızınız ön dişleriyle de yese, siz yinede hep arka dişine koyun gıdaları, bırakın o ağzında çevirip öne alsın.buda önemli bir gelişme :) 41 kere maşallah :)
ayrıca, önünüzde 4,5 ay var daha kreş için. siz epey yol alırsınız bu sürede zaten. sonra kreşte iyice pekişir yemesi. ilk zaman kilo kaybına hazırlıklı olun, yemiyecektir ilk ay,çok az bişeyler yer. kreş öğretmenini tembih edin, desteklesinler sizin yaptıklarınızı.
bizim 3 yaş yazılarımıza bir göz atın,kreşe başladığı ayları bir okuyun,yardımı olucaktır size. doğru dürüst katı yemeye başlamasından daha 2 ay olmuştu,kreşe başladı Naz. öğretmenine rica etmiştim,ağır çiğnediği için yemeğini yiyemiyordu,bitiremiyordu, onlarda daha fazla zaman verdiler kızıma, masada daha uzun kaldı, sonra kızım, arkadaşları gidiyor diye üzülmeye başlayınca,bende 'sende hızlı ye, sende onlarla çık' dedim,biraz faydası dokundu. yanlız 2 kilo vermişti o dönem.
biz Naz a uzun süre 'pediasure Plus' denilen bir içecek aldık,doktordan,raporla. çok faydası oldu, yaşıtlarını yakalaması açısından.
yazdıkça yazasım,anlattıkça anlatasım geliyor...
sevgiler ve bol şans :) başaracağınıza inanıyorum :)

Nurcan Parku dedi ki...

Merhabalar

Oncelikle bu konuya degindiginiz icin cok cok tesekkur ederim. benim 18 aylik bir kizim var ve biz italyada yasiyoruz. Kiziminda hep kusma problemi oldu fakat bir care bulamadik. Buradaki doktorlar bu konuda oldukca esnek davraniyor. Fakat ben Turkiyeye tatile gittigimde kizimin yasitlarinin hapir hupur puturlu gidalari yedigini gorunce panige kapildim. Dediginiz gibi cigneme refleksi gelismemis durumda. Jelibonu bende deneyecegim ama kizim sekerli gidalari pek sevmiyor. Nasil olacak bilmiyorum. Zaten henuz konusmaya da baslamadi zira hangi dili konusacagini bilmiyor olabilir. Evde devamli turkce konusuyoruz ama disarda italyancayi duydukca akli karisiyor sanirim. Yani dediklerimi anlayip anlamadigina da pek emin degilim henuz. Iletisime gecebilir durumda olsaydik isimiz daha kolay olabilirdi. Inanin uykularim kaciyor. Biz kucuk bir kasabada yasiyoruz ve buradaki saglik sistemi Turkiyedeki gibi de degil. Ozel doktor gibi bir sansimiz da yok. Size ne mutlu ki uzmanini bulup bu sorunu asmissiniz. Yan dislere koyup nasil yediririm bilemiyorum cunku bizimki su ara normal blendar li yemekleri bile yemiyor. Agzini acmiyor veya direkt agzindan cikariyor puskurtuyor. Sinirlerim harap olmus durumda. Umarim bir an evvel yemek yeme ve konusma sorunlarimizi duzeltebiliriz. Size sormak istedigim sey doktorunuzun jelibon ve yiyecekleri yan dislere koyma disinda onerdigi ve yapmanizi istedigi bir davranisin olup olmadigi. Bizim kizimizda dunlerce ac kalabilir. Ac birakarak bu sorunu cozecegimizi dusunmuyorum. 3 yasindan once de krese baslatma gibi bir duruma girmek istemiyoruz zira beni emiyor ve buradaki doktorumuz istedigi kadar emzirin diyor. Kizim memeyede cok duskun oldugundan memeden kesince kres dusunuyoruz. Fikirlerinizi ve bilgilerinizi paylasirsaniz cok mutlu olacagim. Simdiden cok tesekkur ederim.

Naz'ın Annesi dedi ki...

Merhaba Nurcan Hanım :)
Bir nebze de olsa,bizim yaşadıklarımızı yaşayanlara faydamız, ne mutlu bana :)
Kızınız henüz emiyormuş,size tavsiyem;emme saati geldiğinde,öncelikle eline az haşlanmış havuç,patates,ekmek vs. vermeniz ve kemirmesi için cesaretlendirmenizdir. Hatta siz de elinize aynısından alın, önünede hoşlandığı oyuncaklardan koyun, hem oynayın onunla hem de kendinizde kemiriyormuş gibi yapın ve hımmm ne tatlı vs. diyerek iştahlı iştahlı yiyin. Onunla kelimeleri tek tek çalışın, elma verirken 'el-ma' diyerek heceleyin yada net bir şekilde verirken ismini söyleyip verin. konuşurken kısa ve anlaşılır şekilde söyleyin kelimeleri.
ağzını açmadığına göre,yemek konusunda epeyce üzerine düşmüşsünüz demekki,bunun farkında olduğundan tepki yapmış size.yemek konusunu yanında hiç konuşmayın,yemiyor diye başkasına dahi anlatırken, asla kızınız duymasın. sadece yemek saatlerinde önüne getirin yemeklerini ve yemiyorsa, püskürtüyorsa, ağzını kapıyorsa hemen kaldırın. kilo problemi yoktur inşallah.(benim kızımın vardı malesef). tepsiyi kaldırınca memeyi verin emsin. diğer yemek saatinde yine aynını deneyin. ayrıca yemek saatlerini oyuna çevirmeye çalışın. mesela önüne su dolu genişçe bir kap koyun, içinede iki minik oyuncak, elinizle suya vurup ses çıkartın, oyuncaklarını yüzdürün, bırakın o da aynını yapsın, bu arada da yemeğini tatlı kaşığıyla azar azar yan dişlerine gelecek şekilde verin.(çorba dahi olsa arka yan dişlerinin üzerine gelmesine dikkat edin.
Çiğneme Terapistinin diğer bir önerisi de şu olmuştu; bildiğiniz saç bigudileri vardırya, hani solucan şeklinde olanlardan, içindeki metali çıkarıp atın.bigudiyi büküp,elinizle tutun ve oyun oynatarak, kızınızın arka yan dişlerinin üzerine koyun ve çiğnemesi, dişleriyle bastırması için onu cesaretlendirin. bir de, kızınız dişleriyle bigudiye bastırırken, siz 'alıcam bunu,alıcam bunu,ufff çok güçlüsün alamıyorum' diyerek oyun yapın, böylece dişlerini kullanmayı öğreniyor, ayrıca bastırmaya alışıyor. Bu sağlam bir kumaş parçası da olabilir, arka dişleriyle tutmaya çalışsın(dişleri yoksa da damağını kullanabiliyorlar,sorun değil) dişleri olmayan birçok çocuk gördüm, damaklarıyla ezip yiyorlar yemeklerini.
kreş konusuna gelince, kızınız için henüz erken zaten. 3 yaş başlamak için ideal yaş bana göre, beklemekte fayda var.
Ayrıca şundan iyice eminimki, meme emmeye devam ettikçe(genelde böyle oluyor çocuklar),iştah sorununuz devam edicektir.
Eğer kilo sorununuz varsa, aklınızda bulunsun; Pediasure Plus denilen bir içecek var, büyümeye yardımcı oluyor, doktor raporuyla fiyatı çok uyguna geliyor, bir danışın isterseniz doktorunuza. iştahını da artırıyor bu. Biz çok kullandık ve çokta faydasını gördük.
En kısa süre de sizin kızınızında çiğnemeyi ve konuşmayı öğrenmesini diliyorum, hem de tüm içtenliğimle :) Sormak istediğiniz ne olursa seve seve cevaplarım :)
Sevgiler...

Nurcan Parku dedi ki...

Merhabalar.

Biraz evvel size bir cevap daha yazmistim.. Sayfa hata verdi ve size ulasip ulasmadigina emin olamadim.
O sebeple tekrar yaziyorum.
Verdiginiz bilgiler icin bir kez daha tesekkur ederim cunku sonuclarini simdiden gormeye basladim.
Benim kizimin kilo sorunu yok hatta oldukca kilolu.
Kati gida yemesi konusunda baski yapmaya basladigimdan beri sikinti yasamaya basladik ama evvelinde gayet iyi yiyordu.
18 aylik 14 kilo 86 cm boyu var ve her 100 cocugun 97 sinden kiloluymus. Italyadaki yasitlarina gore iri bir bebek. O sebeple kati gida konusunda artik israrci olmaya ve bu isi kussa da cozmeye karar verdim.

Yazdiklarinizi okudumdan beri yiyecekleri yan dislerine koymaya dikkat ediyorum. Ayrica jelibon alistirmalarina da basladik.
Dun kizim yarim muzu catalla ezmeme gerek kalmadan parcalar halinde yedi. Normalde ufak bir parca muz denk geldiginde bile kusan kizim eze eze yedi muzunu :) Dun aksam makarnali corbasini biraz zorlansak da icebildi.
Hatta bugun kizim ilk kez pilav yiyebildi.. Yan disleriyle cignemesini izlemek cok keyifliydi :) Hep birgun pilav yiyecek mi acaba diye hayal kurardim.. Sayenizde o gunleri yasar oldum :)
Bu aksam sebze corbasinda ki sebzeleri ufak ufak dograyarak pisirdim ve kabak haricinde hepsini yine disleriyle ezerek yiyebildi. Kizimin toplam 12 disi var ve arka tarafta 4 azi disi cikmis durumda yani ogrenebilse et bile yiyebilir aslinda.
bilhassa eti pure yapmaktan bikmistim inanin.

Verdiginiz bilgiler oyle degerli ki paha bicilemez. Cok cok tesekkur ediyorum tekrar. Inanin sayenizde umut doldum.
Insallah kizim cok yakinda aslanlar gibi yemeklerini yiyecek :)
Saygilar.. sevgiler..

rüveyde dedi ki...

çok zor gerçekten,yesin yeter ki nasıl yerse yesin diyorsunuz bir yerden sonra ama bende inatçı olacağım artık.19 aylık oğlum ve löp löp yutuyor. faydası olur inşallah okuduklarımın.teşekkür ederim

Naz'ın Annesi dedi ki...

Nurcan hanım,duyduklarıma ne kadar sevindiğimi bilemezsiniz :) Gözünüz aydın,Allahım nazarlardan korusun kuzunuzu :)) Arka yan dişlerini kullanmayı öğrendiğinde...olayı çözmüş oluyorlar zaten,sizde bunu başarmaya başlamışsınız şükür :) devamını diliyorum,sevgiler...

Naz'ın Annesi dedi ki...

Rüveyde Hanım merhaba,
mutlaka faydası oluyor, bizim uyguladıklarımızın, zaten bizde profösyenel yardım aldık biliyorsunuz.
başaracağınızdan eminim,sevgiler...

Doruğun.annesi dedi ki...

Aynı problemi bnde yaşıyorum 3 yaşındaki oğlum çikolata cips vs hiç birşeyi dahi eline alıp yemiyor çiğnemesi yok yumuşak pure kıvamında yior sadece ne yapmam lazım

lovehouse dedi ki...

Doruğun.annesi, mutlaka sizde başaracaksınız buna eminim, bol sabır ve gayretle. Ben asla başaramayacağız diyordum ama oluyor çok şükür. Sevgiler...

Unknown dedi ki...

su an ayni sorunlari yasiyorum. cocugum 24 aylik ve tum denemelerim malesef husranla son buluyo. 1 pirinc tanesini bile yutamiyo. agzina verileni kabul etmiyo ve asla çigneyemiyo. cok çaresizim lutfen baska onerilerde bulunun bana

lovehouse dedi ki...

Mutlaka çözümü var bu sorunun,pes etmek çözüm değil. Sizi çoook iyi anlıyorum, çok zor görünüyor ama inanın değil. Öncelikle çiğneme terapistine gidin, gidemiyorsanız çiğneme terapistinin bize önerilerinin aynını yapın lütfen. Mutlaka başaracaksınız.Allah yardımcınız olsun...

çingene dedi ki...

Merhaba,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Benimde oğluk 35 aylık ve sadece püre çorba yiyor.Çubuk kraker ceviz bademd tüketmesine ragmen sıra yemeğe gelince öğürüp kusuyor. 2 haftadır kreşe gönderiyorum hiç yemeğine dokunmuyormuş.Öğretmenlernin öneriside evde önüne haşlanmış yumurta vb yicekleri ezmeden küçük parçalara bölüp koyabileceğimi sölediler.Eğer yemezse bi dahaki öğüne kadar bir şey vermemi sölediler.Çok kararsız kaldım.Zayıf kalıp hastalanır diye korkuyorum.Siz ne önerirsiniz?

lovehouse dedi ki...

Merhaba Çingene,
Faydam olacaksa ne mutlu bana.Ben de kıyamadığımdan, yemek saati önce pütürlü verdim hep ama kilosu çok düşük olduğundan sonrasında püre verdim, kreş ve evdeki alıştırmalar sonrası zamanla alıştı normal gıdaya.Ani bir geçiş olamıyor, biraz zaman verin lütfen,zor bir süreç ama imkansız değil.Ayrıca sizi anlayabilecek yaşta olduğundan kendisine anlatın bol bol,bu şekilde yediğinde büyüyemeyeceğini, doktora gitmeniz gerektiğini,abi olduğunu vs. Bunlar da bilinç altı yardım edecek oğlunuza.Püre çorba yemek onun için kolaylık,zorlamadığınız taktirde kolaya kaçacak. Kilosu iyiyse direnin. Düşük kiloda ise önce pütürlü verin, sonra tekrar çorba verirsiniz. Kek seviyorsa çok işe yarıyor ve makarna haşlayıp verin. az yediği için hasta olmasından korkmayın, çünkü zaten kreşe başladığı için arkadaşlarından grip vs. mikrobu alıp, bu yıl malesef bolca hasta olacak.
Öğretmenlerin tavsiyesi aslında en doğru olanı, yani aç kalınca mecburen yiyecek emin olun, sadece anne olarak bunu uygulamak çok zor geliyor bizlere. Yapabilirseniz yapın. Kolaylık diliyorum size, inşallah başaracaksınız eminim :)
Sevgiler...

Adsız dedi ki...

Mrb doruk düzeltimi çok merak ediyorum

Adsız dedi ki...

Benimde oğlumun adı doruk 3.5 yaşında çikolata cips dondurma sakız asla ağzına almadı katı yemiyor blendardan yiyor zorlayınca kusuyor napmn lazim

lovehouse dedi ki...

Merhaba Adsız,
Diğer Doruk düzelmiştir inşallah ki düzelmemesi mümkün değil, isteyip kararlı olunca başarılamayacak birşey yok.
Oğlunuz 3,5 yaşında ise epey alışmış demektir pütürsüz yemeye ama imkansız değil değiştirmek. Öncelikle kararlı olun ve çokça sabırla vazgeçmeyin. Öncelikle, anlayacak yaşta olduğundan, artık katı yemesi gerektiğini, büyüdüğünü gözlerinin içine bakarak karşınıza oturtup anlatın lütfen. Dişlerinin çenesinin gelişemeyeceğini, zaralı olduğunu söyleyin. Jelibon denemesini yapın, ayrıca her yemeği, çorbayı dahi arka yan dişlerine koyarak yedirin. Az az kek, yumuşak sebze, meyve, iyi haşlanmış makarna yedirin. Ne seviyorsa onu biraz yumuşak verin yan dişlerine, gerekirse sadece elini yada kendi elinizi kullanarak verin, kaşık olması şart değil.Yşı büyük olduğundan blendır kullanmayın asla, kaldırın gitsin blendırı. Merak etmeyin sabırlı olun ve aç kaldı diye düşünüp geri dönüş yapmayın. Tabi eğer bir hastalığı yoksa.
Yine burdan beni bilgilendirirseniz yada saracağınız birşey olursa seve seve yardımcı olurum. Hem başka blendır annelerine de çok faydalı olur bu yazışmalar. Sevgiler,başarılar...

Adsız dedi ki...

merhaba benim oğlum 4 yaşında ama hala çiğnemek için kraker bile ağzına almıyor ankarada oturuyorum önereceğiniz doktor ismi varmı

lovehouse dedi ki...

Merhaba,
Çiğneme Terapisti var Hacettepe Üniversite Hastanesinde. Biz orada çocuğumuzun neden çiğneyemediğini ve nasıl başaracağımızı öğrendik. Gitmenizi tavsiye ediyorum. Çiğneyemedikçe çene kasları gelişmiyor ve ilerde daha büyük sorun olarak karşınıza çıkıyor. Yazımda çiğneme terapistinin önerdiği yöntemler var, belki sizin için daha başka yollarda önerebilir.Kolaylık diliyorum :)

lovehouse dedi ki...

https://ferdaulgen.blogspot.com.tr/2011/05/ordan-burdan.html
Bu yazımda daha ayrıntılı okuyabilirsiniz Çiğneme Terapisti ile ilgili bilgileri.

Adsız dedi ki...

Ferda hanim benim bebeğim de 18 aylık ama yutmayı bir türlü ogretemedik bpalmet@gmail.com bu adresime mail adresinizi gönderebilirmisiniz size sormak istediğim konular var